O Klezmer-Hois


Klezmer-Hois – miejsce wyjątkowe na krakowskim Kazimierzu.

Klezmer-Hois (Dom Klezmera) to wyjątkowa kawiarnia, restauracja, pokoje gościnne i księgarnia, które mieszczą się w XIV-wiecznym budynku dawnej mykwy, 100 m od Synagogi Remu. Kulinarna oferta restauracji i wystrój wnętrza przywołują przedwojenną atmosferę dawnej żydowskiej dzielnicy.

Klezmer-Hois to nie tylko restauracja, ale także wyjątkowa księgarnia oferująca swoim klientom duży wybór książek, „Książek do pisania”, notesów, map, plakatów i artykułów papierniczych, wydanych przez Wydawnictwo Austeria.

Zapraszamy do odwiedzenia stron internetowych wydawnictwa:
www.austeria.pl; www.austeria.eu; www.austeriaart.pl

W Klezmer-Hois posłuchać można codziennie o 20.00 koncertów muzyki żydowskiej.

Leopold Kozłowski-Kleinman, ostatni Klezmer Galicji, był współtwórcą Klezmer-Hois, to On nadał ducha zarówno wszystkim naszym poczynaniom artystycznym jak i serwowanym daniom w naszej restauracji. To on razem z Jackiem Cyganem stworzył światowej sławy przedstawienie muzyczne zatytułowane Rodzynki z migdałami, które nawiązuje do wspaniałych tradycji teatru żydowskiego.

Jego słynny fotel, w rogu kawiarni, jest teraz pusty, ale duch Leopolda nadal unosi się w naszym Klezmer-Hois, a jego muzyka, dowcipy i wyjątkowa osobowość nadal są z nami.

Klezmer-Hois to także miejsce spotkań literackiego Krakowa, gdzie każdego popołudnia w poniedziałek spotykają się poeci, pisarze, tłumacze aby dyskutować nie tylko o literaturze ale również o sprawach świata i polityce.

Naszymi gośćmi byli miedzy innymi:
Steven Spielberg, Ralph Finnes, Roman Polański, Allan Parker, Michael Angelo Antonioni, Adrian Brody, Andrzej Wajda, Wisława Szymborska, Czesław Miłosz.